ikona zavřít

Deník

Jak se to stane, že se veterinární sestra chce stát vývojářkou? To se můžete dočíst dole pod infografikou. Zkusila jsem testování a bavilo mě to, ale pořád se tam mluvilo o spolupráci s vývojáři... Kdo že jsou ti vývojáři? To mi vrtalo hlavou. No a ukázalo se že frontend je moje srdcovka, že mě vlastně snad nikdy nic tolik nebavilo. A tak je letošní rok (2023) pro mě ve znamení učení a já bych to chtěla s Vámi sdílet. Letošek pokračuje v podobném duchu.

Infografika

bod

4 - 6 / 2024

KURZ  React 2

Czechitas | v procesu

bod

2 - __ / 2024

KURZ  Joy of React

Josh Comeau | v procesu

bod

2 - 4 / 2024

KURZ  Typescript

Kodim.cz | získán certifikát

bod

9 - 12 / 2023

KURZ  Digitální Adademie - Web

Czechitas | získán certifikát

bod

7 - 12 / 2023

KURZ  Advanced CSS and Sass

Udemy - Jonas Schmedtmann

bod

4 - 7 / 2023

KURZ  Figma UX/UI Design Essentials

Udemy - Daniel Walter Scott

bod

3 - 6 / 2023

KURZ  Staň se kodérkou

Czechitas | získán certifikát

bod

2020 - 2023

rodičovská dovolená

bod

4 - 7 / 2020

KURZ  Jak se stát testerem

Radek Kitner | certifikát

bod

2018 - 2019

live-in pečovatelka o seniory (Anglie)

bod

2012 - 2018

veterinární sestra

Deník

04 / 2020

Už si bohužel vůbec nevybavuji jak nebo kde jsem ho objevila, ale přihlásila jsem se na online kurz testování Radka Kitnera. Byl skvěle udělaný, hodně prakticky zaměřený, vše co jsme se tam učili jsme hned zkoušeli. Moc mě to bavilo a doufla jsem že seženu remote pozici z Francie, kde jsem tehdy žila, což se ukázalo jako hodně najivní představa. Víc než testování mě ale tehdy zaujal vývoj, o kterém se tam taky často mluvilo. A to byl asi takový první krok na té mé cestě do IT.

01 / 2023

Letos snad v lednu jsem googlila a našla Czechitas. Dlouho jsem brouzdala jejich webem, všechno si četla a byla čím dál víc nadšená - začala se přede mnou rýsovat cesta, kterou bych se mohla vydat. Digitální akademie-WEB.

02 / 2023

Na akademii mě bohužel nevybrali, prý kvůli bydlišti. Zároveň jsem se dozvěděla, že se hlásilo ke dvoum stovkám holek. To mi vyrazilo dech. Co teď? Přihlásila jsem se tedy místo toho na kurz Staň se kodérkou, taktéž u Czechitas. Nechtěla jsem se totiž jen tak vzdát.

03 / 2023

Začíná kurz Staň se kodérkou a je to fakt jízda. Na každý týden dostáváme balíček videí (často o mnoha hodinách) a učíme se a učíme. Každou volnou chvíli, ve dne i v noci. Úterky patří živým lekcím, prohlubujeme na nich znalosti nabyté z videí. Krom balíčku videí dostáváme i cvičení a domácí úkoly. Povinné, dobrovolné a bonusové. Dělám je všechny, jsou opravdu skvěle vymyšlené a zábavné a s každým získávám větší jistotu v kódění.

04 / 2023

Kurz budeme zakončovat závěrečným projektem. Musíme tedy vymyslet co dělat a připravit si wireframy ve Figmě. Figma. Je pro mě zdrojem opravdu velké frustrace, nikdy jsem s podobným nástrojem nepracovala a nedokážu úkol vypracovat. Naštěstí nacházím výborný kurz na Udemy (Figma UX/UI Design Essentials - Daniel Walter Scott) a tak se na nějakou dobu nořím do učení se s Figmou. Frustrace pomalu mizí, začínáme být kamarádi. Nechce se mi dělat projekt pro projekt a tak kontaktuji několik útulků a s jedním domlouvám spolupráci. Zpětně bych ale byla opatrnější a vyžádala si dopředu texty a fotografie.

05 / 2023

K učení přibyla práce na projektu. V kurzu jsme od flexboxu a gridu pokročili k metodice BEM a Sass, přesněji SCSS. Obojí se mi moc líbí a zařazuji do projektu. Dostudovávám si k tomu další výborný kurz, opět na Udemy (Advanced CSS and Sass - Jonas Schmedtmann).

06 / 2023

Kodérka je úspěšně za mnou, pokračuji ve studiu na portálu Udemy, krom již zmíněných ještě Complete Web design od Vako Shvili, taktéž skvělý kurz a zkouším i základy JavaScriptu opět s Jonasem Schmedtmannem. Poohlížím se po práci a jdu na pohovor. Na jnou pozici vypracovávám úkol.

07 / 2023

Cítím že nabyté znalosti z kodérky se rychle vytrácejí. Zároveň mi chybí mít někde po kupě linky na užitečné weby. Vzniká proto nápad na tenhle web, pouštím se do realizace. Zároveň domlouvám spolupráci s nově vznikajícím spolkem KoniPAS, potřebují web a já zase kódit.

08 / 2023

Hlásím se znovu na Digitální akademii. Vylepšuji životopis, LinkedIn, natáčím videovizitku kterou je třeba poslat s přihláškou a pak už jen netrpělivě čekám. Tentokrát mě vybrali! Brečím nadšením a štěstím. Nemůžu se dočkat září.

09 / 2023

Je to tady. První září a akademie začíná online info schůzkou, a pak i zahajovacím večerem, kde se seznamujeme s lektory, kouči, partnery akademie a taky my účastnice mezi sebou. Začíná jedna velká a opravdu rychlá jízda. HTML a CSS sfoukneme za 14 dní, pokračujeme JavaScriptem. Lekce jsou několikrát týdně večer po třech hodinách a soboty celý den. Díky předchozímu studiu se ale mohu plně zaměřit na JavaScript.

10 / 2023

Jdu omrknout JobFair od Chzechitas. Nejlepší byla panelová diskuze s absolventkami a jejich opravdu inspirativní příběhy, snad se jednou zařadím mezi ně. Začíná jít do tuhého, neustálý přísun velkého množství nových informací mozek přestává pobírat. Všechno se mi plete dohromady, nevím kde mi hlava stojí. Potřebovala bych si vše projít znovu ale není čas. Bojuji, je to opravdu náročné.

11 / 2023

Listopad je ve znamení Reactu. Líbí se mi. Jako první si v něm zkusím převést web o závěrečném projektu z HTML/CSS. Další využití najde samozřejmě přímo v závěrečném projektu Dagitální Akademie samotné. Jdeme také na pár exkurzí do firem, zaujal mě Mews a OKsystém. Také se věnujeme přípravám na pohovory a věcem s tím souvisejícím.

12 / 2023

A jdeme do finále. Píšeme velký test, pracujeme na projektech, absolvujeme celovíkendový hackathon, odevzdáváme závěrečné projekty. Celá akademie je zakončena Gala večerem kde si přebíráme také certifikáty. Uf, byla to nezapomenutelná jízda. Na závěr trochu nuceného vánočního odpočinku. Čekám také na vyjádření jedné firmy ohledně obsolvovaného druhého kola výběrka.

1 / 2024

Nový rok je tu a s ním potřeba se vrhnout na nový projekt, zopakovat si nabyté znalosti, hlavně React. Také se chci vrátit ke zkoušení TailWindu. Výběr padl na video od Yablka na Youtube - CSS bez hranic, kde pomocí TailWindu nadesignuje napodobeninu Trella. Upravím si to trochu k obrazu svému, ale byl by hřích to nechat ladem. Budu pokračovat po vlastní ose a rozpohybuji to Reactem. Možná zkusím projekt napojit na Supabase nebo Firebase, uvidím jak to půjde. Také se vrhám do dalšího hledání práce. Vhodnými inzeráty se to ale nikde úplně nehemží. A poslední point - čeká mě kurz Typescriptu, těším se moc, chybí mi zápřah z Digitální Akademie, ale tohle bude na pohodu, jednou týdně.

2 / 2024

Ježíškové spojili svoje síly a dodatečně nadělili skvělý kurz - Joy of React. Je tak skvělý, do detailu vymazlený, že vůbec nemám slov. Prostě pokud se chcete naučit React, jděte do něj. Nepodobá se žádnému jinému online kurzu co jsem zatím viděla, úplně jiná liga než Udemy kurzy. Klidně napiště pokud chcete vědět víc. Dokončila jsem druhý modul a rovnou nakódila cvičný projekt který následoval. Jde o napodobeninu hry Wordle nebo české verze Hádej slovo. A krom toho mi také začíná kurz Typescriptu od Martina Podlouckého, lektora výše zmiňované Digitální akademie. "Trello" už se začíná rýsovat a nabídla jsem fronted klukům backenďákům juniorům a lehce tedy nakukuji pod pokličku backendu.

3 / 2024

Březen moc kódění nepřál (osobní záležitosti), jde o můj asi nejslabší měsíc. Nicméně pokračuji modulem 3 v Joy of React a v kurzu Typescriptu. Typescript je asi první oblast frontendu která mě úplně nenadchla, ale je mi jasné jak užitečný je, takže bych se ho i tak ráda naučila.

4 / 2024

Končím kurz Typescriptu, zakončuji testem který bylo nutno splnit na minimálně 85%, důkladně tak prověřil nabité znalosti. Následující týden začínám kurzem pokročilého Reactu od Czechitas a je to super se zase vrátit k Reactu ale ouha.. od druhé lekce nám tam zařadili lekci Typescritu v Reactu a budeme v něm kódit zbytek kurzu.